O ateroskleróze

Toto onemocnění představuje v současném vyspělém světě závažný zdravotní problém. Ateroskleróza je důsledkem nezdravého životního stylu, přejídání, kouření, obezity a nedostatku aktivního pohybu. Jistou roli při jejím vzniku sehrává i genetické dispozice. Důsledkem vzniku této choroby je usazování tukových látek na stěnách cév, které pak postupně ztrácejí pružnost, zužují se, takže se omezuje průtok krve a okysličování orgánů. To pak bývá příčinou infarktů myokardu nebo cévních mozkových příhod. Vzniku aterosklerózy lze předejít zdravým životním stylem, nepřejídáním, konzumací vláknin, nekouřením a pravidelným sportováním.

blausen_0257_coronaryartery_plaque

Proč je ateroskleróza tak rozšířená

Moderní životní styl s sebou mnohdy nese nedostatek pohybu a když se s ním spojí i nezdravý životní styl, tak je riziko aterosklerózy podstatně vyšší. Dědičné sklony sice neovlivníme, ale jak jsme již psali, lze změnit životní styl, ke kterému se dostaneme níže.

Jak na správný životní styl

Zdravý životní styl se opírá o 4 hlavní pilíře, dostatek pohybu, zdravou výživu, dostatek spánku a psychickou pohodu. Pokud jsme ve stresu nebo máme nedostatek spánku, v našem těle se hromadí kortizol a rovněž nedochází k plné regeneraci a odpočinku. Projeví se to i na naší náladě. Zdravý životní styl neeliminuje pouze riziko aterosklerózy, ale i všech ostatních nemocí, kterých je nespočet.

Co se týče zdravé výživy, je nutné zajistit si nejen dostatečný přísun vitamínů a minerálů, ale také se naučit, jak si jídlo správně během dne rozložit. Člověk by se neměl přejídat a rovněž nemít mezi jídly pauzy delší než 4 hodiny. Se správným stravováním souvisí i dostatečný pitný režim. Množství tekutin se liší podle naší váhy a výšky, ale měl by představovat alespoň 2 litry každý den. Díky tomu se může naše tělo čistit a ledviny nás budou zbavovat odpadních látek v těle.

Jedním z výrazných problémů dnešní doby je zmíněný nedostatek pohybu, většina lidí má sedavý způsob života, který je nezdravý pro celé tělo, zejména pak pro naše srdce. Každý by si měl zajistit pravidelný pohyb a to alespoň 4x týdně po dobu 30 minut.

Pokud jste zaznamenali, že s vaším tělem není něco v pořádku, nebo pokud máte zájem dozvědět se informace o různých onemocněních, navštivte naše oficiální stránky lecitnemoc.cz.

Reklamy